Edebi Çeviri Nedir ?

Doğru çeviri, kimi konularda, sizi çok büyük hatalardan ya da yanlışlardan kurtarabilecek kadar önemlidir. Konuya ve duruma göre çeşitlilik gösteren çeviri türlerinin başında edebi çeviri gelmektedir. Edebi çeviri, a’dan z’ye bilinen dildeki bir metni, düz bir şekilde çevirmekten çok daha farklıdır. Yani iki dili de bilmek, çeviri yapmak için kesinlikle yeterli değildir. Edebi çeviri üzerine çalışmak için çevirmenin iki dil ile alakalı tüm kültürel değer, din, örf ve adet gibi detayları bilmesi gerekir. Aksi takdirde bu çeviri, eksik, yanlış ve dolayısıyla yetersiz bir çeviri olacaktır.

Edebi çeviri, bilgi gerektiren, emek gerektiren, deneyim gerektiren, uzmanlık ve hatta profesyonellik gerektiren ve ekstra çaba harcanarak üzerinde fazlaca durulması gereken bir tercüme türüdür. Çünkü hikaye, masal, roman, şiir ve ansiklopedi gibi çeşitli şekillerde yorumlanabilmeye müsait olan olayları içeren eserler ile çalışılır. Bu nedenledir ki, edebi çeviri en zor tercümelerden biri sayılır. Tercüme edilmek istenen eserin önce baştan sona okunması, anlaşılması ve yazarın anlatmak istediği her ayrıntının sindirilmesi gerekir. Bunun ardından hikayede geçen zaman ve mekan gibi öğeler de iyice özümsenmeli, gerekirse bunlar ile alakalı geniş çaplı araştırmalar yapılmalıdır. Eğer ki çevirisi yapılan edebi metin, şiir vb. bir eser ise burada bulunan kafiye ve uyak gibi özelliklere de dikkat edip anlamdan kesinlikle uzaklaşmayarak çevrilmelidir. Aksi takdirde eserin içerisindeki ahenk bozulabilir. Ayrıca çevrilen eserin yazarının hayatı ve yazarın kişiliğiyle alakalı detaylar hakkında bilgi sahibi olunması da, çevirinin kalitesi açısından çok önemlidir.

Yazı dünyasındaki zenginliğe katkıda bulunarak bu dünyanın bir parçası olmak, BorDo Tercüme Dil Hizmetleri olarak, bizim en önemli misyonlarımızdandır. Bizim için orijinal ve kaliteli olmak çok önemlidir. Bahsettiğimiz tüm detayların bilincinde olup, bunlara uygun bir sorumluluk ile hareket ediyor ve eserlerin özgünlüğünü sonuna kadar koruyoruz. Edebi çeviri için gerekli tüm yetkinliklere sahip olan deneyimli ve profesyonel kadromuz ile birlikte, en kaliteli hizmeti büyük bir özveri ile sunarak sizlere ulaştırıyoruz.

Edebi çeviri hizmetlerimiz ile alakalı detaylı bilgi ve başvuru için lütfen bizimle iletişime geçiniz.